U zavisnosti od konkretnog slučaja, podnosilac ustavne žalbe će istaći zahtev o kome će se Ustavni sud izjasniti. Kao što je već rečeno, ustavna žalba mora da sadrži opredeljen zahtev o kome Ustavni sud treba da odluči, kao i isticanje visine i osnova naknade materijalne ili nematerijalne štete, kada se naknada zahteva.
Ovde navodimo primer zahteva o kome Ustavni sud treba da odluči, kada podnosilac ustavne žalbe tvrdi da mu je povređeno pravo na pravično suđenje i pravo na imovinu. To su ujedno dva prava na čiju povredu u praksi najčešće ukazuju podnosioci predstavki Ustavnom sudu.
P R I M E R
Shodno prethodno navedenim razlozima, podnosilac ustavne žalbe predlaže da Ustavni sud Srbije, na osnovu odredbe člana 89 Zakona o Ustavnom sudu, donese sledeću
O D L U K U
USVAJA SE ustavna žalba podnosioca M. P. iz Novog Sada i PONIŠTAVA presuda Apelacionog suda u Novom Sadu Gž1 – 279/2020 od 6. februara 2020. godine.
UTVRĐUJE SE da je presudom Apelacionog suda u Novom Sadu Gž1 – 279/2020 od 6. februara 2020. godine povređeno pravo podnosioca ustavne žalbe M. P. iz Novog Sada na pravično suđenje iz člana 32 Ustava RS i pravo na imovinu iz člana 58 Ustava RS.
NALAŽE SE Apelacionom sudu u Novom Sadu da ponovi postupak u predmetu Gž1 – 279/2020.
ODREĐUJE SE naknada štete M. P. iz Novog Sada zbog povrede prava zajemčenih Ustavom RS i Evropskom konvencijom o zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda u iznosu od 2.000 evra u dinarskoj protivvrednosti po srednjem kursu Narodne banke Srbije uvećana za iznos od 45.000,00 dinara na ime advokatskih troškova, sa zakonskom zateznom kamatom od donošenja odluke do isplate.